اولین نشست شورای معاونین اداری و مالی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 9 کشور برگزار شد

 
اولین نشست شورای معاونین اداری و مالی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 9 کشور برگزار شد

اولين نشست شوراي معاونين اداري و مالي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي منطقه 9 كشور به ميزباني دانشگاه فردوسي مشهد در روز پنجشنبه 6 خرداد ماه 1395 در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

در آغاز اين نشست كه با حضور معاونان اداري و مالي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي ، پارك هاي علم و فناوري منطقه 9 تشكيل شد، دكتر باباخاني دبير شورا و معاون اداري و مالي دانشگاه فردوسي مشهد، ضمن عرض خير مقدم و تبريك ايام شعبانيه طرح طبقه بندي دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي كشور را به عنوان يك تقسيم بندي تشكيلاتي معرفي نموده و اظهار داشت:  منطقه 9، استان هاي خط شمال شرق كشور را شامل مي شود كه بر اساس مشتركات مذهبي، فرهنگي، اجتماعي، موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي انجام شده است و هدف از آن فراهم نمودن مشاركت فعال و موثر دانشگاه هاي اين منطقه در پيشبرد اهداف برنامه هاي آموزش عالي كشور و تبادل تجربيات، هم افزايي و بهره برداري حداكثري از امكانات و كاهش هزينه ها و نهايتا تفويض اختيارات بيشتر به منطقه مي باشد.

سپس آقاي دكتر كافي رئيس  دانشگاه فردوسي مشهد در جلسه حضور يافتند و ضمن عرض خير مقدم و تشكر از حضور معاونين محترم، و بيان ويژگي هاي منطقه و مردم آن، هدف از نشست هاي منطقه اي را تخصصي كردن تصميمات با توجه به مقتضيات منطقه، تصميم سازي براي وزارت عتف، انعكاس و پيگيري مطالبات مشترك از وزارت و جذب نيروهاي كارشناس در حوزه هاي تخصصي دانست و با يادآوري شعار سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» ، اظهار داشتند از دانشگاه ها انتظار مي رود عمل به اين شعار را با ساده سازي به دو مؤلفه اقدامات دروني و بيروني ، با تأكيد بر بهره وري و نوآوري و ابتكار در دستور كار خود قرار دهند.

در ادامه دكتر باباخاني به معرفي دانشگاه فردوسي مشهد (تاريخچه، دانشكده ها، دانشجويان و تشكل هاي دانشجوئي، اعضاي هيات علمي وگروه هاي آموزشي، ايثارگران، مفاخر و وضعيت منابع مالي دانشگاه)  پرداخت. همچنين به افتخارات و رتبه هاي كسب شده در موضوعات مختلف( ورزشي، فرهنگي، فناوري بيومتريك، رتبه دانشگاه و ....) اشاره نموده و اظهار داشت:  ديپلماسي علمي و ايجاد ساختارهاي سازماني مربوط از جمله اقدامات دانشگاه در راستاي توسعه و پيشرفت است. سپس با ارائه آماري از پروژه هاي شروع شده در خصوص تحول سازماني و مديريت منابع(مالي، اطلاعاتي و انساني) توضيحاتي را ارائه دادند.

دکتر انصاری، مدیر امور اداری و پشتیبانی دانشگاه فردوسی مشهد به تشریح سامانه خرید متمرکز دانشگاه و مزایای به کارگیری آن در دانشگاه و اقدامات رفاهی انجام شده طی چندسال اخیر پرداخت.

گزارشي از فعاليت هاي انجام شده در مديريت مالي دانشگاه فردوسي مشهد نيز ارائه شد و آقاي اقبالي معاون مديريت مالي دانشگاه در خصوص فعاليت هاي انجام شده در زمينه مكانيزه نمودن فرآيندهاي مالي و مزاياي آن  توضيحاتي ارائه نمود و در اين راستا  مجموعه سامانه هایی كه در مديريت مالي دانشگاه فردوسی مشهد به بهره برداري رسيده است معرفي گرديد. همچنين فعاليت هاي انجام شده در زمينه استقرار حسابداري تعهدي و مزيت سيستم حسابداري تعهدي دانشگاه فردوسي مشهد نسبت به ساير سيستم ها از جمله فرآيند محور بودن و وجود دفاتر مستقل براي دانشكده ها و واحدهاي تابعه دانشگاه عنوان شد و خانم غنچه كارشناس اداره دفتر داري و تنظيم حسابها و عضو كارگروه استقرار حسابداري تعهدي مراحل پيشرفت پروژه حسابداري تعهدي را بيان نمود.

سپس دکتر اکبرزاده، مدیر ساختمان ها و تأسیسات دانشگاه فردوسی مشهد به بهینه سازی مصرف انرژی در دانشگاه اشاره نمود و در همین راستا آقای مهندس ساجدی دبیر کمیته بهینه سازی مصرف انرژی دانشگاه در خصوص اقدامات انجام شده و راهکارهای ممکن در مورد بهینه سازی مصرف انرژی در دانشگاه اشاره نمود.

آقای دکتر عابدی، مدیر حقوقی دانشگاه نیز به مسائل و مشکلات صندوق بازنشستگی کشوری اشاره نمود.

در پایان بخش اول جلسه، آقای مهندس ساقی، مدیر کارگزینی و رفاه دانشگاه فردوسی مشهد ، سامانه ارزیابی عملکرد کارکنان را تشریح و در خصوص ارتقاء مرتبه شغلی، مواردی را مطرح نمود.

در بخش دوم نشست شورای معاونین اداری و مالی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 9 کشور ، دکتر قربانیان، معاون اداری و مالی دانشگاه دامغان در خصوص اقتصاد مقاومتی در دانشگاه و سیاست های کلی آن صحبت نمود و سپس اعضای حاضر در نشست در خصوص مباحث مطرح شده سؤالاتی را مطرح و به آنها پاسخ داده شد و مقرر گردید کارگروه های تخصصی تشکیل و مباحث به تفکیک دنبال شوند.

 20303

20301

20304

20302