وزیر علوم، تحقیقات و فناوری : قانون اختیارات هیئت های امنای دانشگاه ها دائمی می شود

 

    

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت :  با تصمیم دولت تعدادی از احکام برنامه های چهارم و پنچم توسعه به احکام دائمی تبدیل خواهند شد که ماده 20قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر اختیارات هیئت های امنای دانشگاهها از جمله این قوانین است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در گردهمایی معاونان اداری، مالی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور در دانشگاه شهید بهشتی گفت : در برنامه ششم توسعه کشور رشد 8 درصدی برای اقتصاد کشور پیش بینی شده است و به اقتصاد دانش بنیان توجه زیادی شده است  که این امر نیازمند سرمایه گذاری مناسب برای آموزش عالی است به طوری که باید سهم آموزش عالی از بودجه کشور از چهل و هشت صدم به 2 درصد افزایش یابد.

وزیر علوم گفت : در سالهای اخیر آموزش عالی رشد مناسبی داشته است به نحوی که در کنار سهم آن در تولید ناخالص داخلی ، 13دانشگاه کشور در جمع 1درصد دانشگاههای برتر دنیا و 170عضو هیئت علمی در جمع اعضای هیئت علمی برتر دنیا قرار گرفتند .

دکتر فرهادی اظهار داشت :سرمایه گذاری در آموزش عالی از نوع هزینه ای نیست بلکه سرمایه گذاری برای آینده است زیرا بهترین منبع رشد کشور نه منابع طبیعی بلکه نیروهای انسانی متخصص هستند که دانشگاهها آنان را تربیت می کنند.

وی تاکید کرد:طرح آمایش آموزش عالی در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است و با تصویب آن شاهد ساماندهی آموزش عالی خواهیم بود که این اقدام کمک مهمی برای رسیدن آموزش عالی کشور به اهداف اسناد بالادستی خواهد بود.

وی افزود : امسال به دلیل کاهش درآمدهای دولت، تخصیص اعتبار به همه دانشگاههای کشور کاهش یافته است و دانشگاهها علاوه بر این کاهش ، با بدهی انباشته ناشی از عدم تخصیص سنوات قبل نیز مواجه هستند که در این زمینه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قول هایی برای جبران داده است.

دکتر فرهادی در ادامه سخنان خود گفت : دانشگاهها و مراکز آموزش عالی باید برای دوران پساتحریم آمادگی  کامل داشته باشند و برای افزایش همکاریهای علمی و تحقیقاتی  با  دانشگاههای دنیا برنامه ریزی کنند.

وی با اشاره به دیدار اخیر خود با وزرای علوم تعدادی از کشورهای اروپایی در اجلاس کیوتو گفت : بسیاری از کشورهای اروپایی خواستار افزایش  روابط علمی با دانشگاهها ، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی ایران در دوران پسا تحریم هستند.

وزبر علوم گفت : در دیدار با وزیر علوم ژاپن نیز این کشور خواهان گسترش مناسبات علمی با ایران بویژه در زمینه تبادل دانشجو ، ایجاد مراکز پژوهشی و برگزاری دوره های تحقیقاتی مشترک و همکاری متقابل شرکت های دانش بنیان بین  دو کشور بود.