گزارش پروژه یادمان شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد

 

محل تدفین شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد، که در 19 اردیبهشت ماه 1390 به پیکر پاک 2 شهید گمنام مزین گردید، در مقابل درب ورودی مسجد و با فاصله ای حدود 30 متر از مسجد قرار گرفته است.

تاریخچه تدفین شهدای گمنام دانشگاه فردوسی به سال 1388 باز می‌گردد که ابتدا بنا بود به تناسب مجاورت این بنا با حرم مطهر امام رضا علیه السلام، پیکر 8 شهید در دانشگاه فردوسی دفن گردد، بر این اساس، مدیریت ساختمانها و تاسیسات دانشگاه، طراحی فضا و نمادی درخور مقام شامخ 8 شهید را به مهندسین مشاور راینماد ابلاغ نمود که حاصل تلاش مداوم مشاور و جلسات بی وقفه‌ای که در مدیریت ساختمانها و تاسیسات دانشگاه برگزار گردید، در قالب طرحی به شکل یک 8 ضلعی که محل تدفین 8 شهید در رؤوس آن تعبیه شده‌بود ارائه شد. منتهی به دلایلی، مقرر شد تنها پیکر 2 شهید در اختیار دانشگاه فردوسی قرار گیرد و زمان ارسال این دو پیکر مقدس نیز به دانشگاه ابلاغ گردید.

در چنین شرایطی، مشاور مجبور شد طرح را به شکلی تغییر دهد که متناسب با محل دفن 2 شهید باشد، لذا مقابر به وسط طرح منتقل گردید و نمادی از پرواز و پرنده که عروج و سعود شهید را تداعی می‌نماید، در 8 رأس هشت ضلعی مذکور طراحی شد که در تصاویر 4 و 5 مشاهده می‌گردد.

با نزدیک شدن زمان برگزاری مراسم تدفین شهداء که همزمان با انجام مراحل نهایی و محوطه‌سازی پروژه مسجد حضرت زهرا سلام الله علیها در میدان مرکزی دانشگاه نیز بود، با توجه به محدودیت‌های مالی و زمانی که اجازه نمی‌داد طرح مشاور به شکل کامل اجرا گردد، لذا برای مراسم تدفین، سکویی به مساحت حدود 570 متر مربع و اختلاف سطح حدود 2 متر از محیط اطرف بنا گردید تا الهام بخش جایگاه رفیع و ممتاز شهید باشد که در تصاویر 1 تا 3 از زوایای مختلف قابل مشاهده می‌باشد.

با گذشت زمان، سکوی مذکور که توسط پیمانکار مسجد و بدون گرفتن هزینه‌ای از دانشگاه بنا شده بود دچار نشست گردید و پس از بررسی مشکل، مقرر شد دیوار حایلی در اطراف سکو بنا گردد تا از نشست بیشتر این محل جلوگیری شود. برای احداث این دیوار حایل و تأمین شرایط ایستایی کامل سکو و همچنین کف‌سازی سکو، هزینه‌ای برابر با یک میلیارد ریال برآورد گردید که پس از طرح و بررسی در کمیته عمرانی دانشگاه، ساخت کل پروژه با بودجه‌ای معادل 3 میلیارد ریال در دستور کار مدیریت ساختمانها و تاسیسات قرار گرفت.

در تاریخ 5 مهرماه سال جاری، شرکت شارپی، که در مناقصه مربوطه برنده شده‌بود، زمین پروژه را تحویل گرفت تا در فرصت 1 ماهه بتواند طرح کامل این پروژه را اجرا نماید. خاطر نشان می‌سازد که اجرای این طرح هیچ صدمه‌ای به محل قبور وارد نمی‌آورد و به هیچ وجه نیاز به جابجایی قبور نمی‌باشد.

مدیریت ساختمانها و تاسیسات دانشگاه امید دارد با اجرای مناسب این طرح بتواند به نوبه خود، وظیفه‌اش را در قبال این ودیعه ارزشمند به نحو احسن ادا نماید.

 

msh93-01

تصویر 1

 

msh93-02

تصویر 2

 

msh93-03

تصویر 3

 

msh93-05

تصویر 4

 

msh93-04

تصویر 5